Lödder

monsteremma

Tänk vad roligt man kan ha med lite schampo. Med kort hår kan man göra roliga frisyrer. Jag sa -se grym ut Emma. Så detta är hennes monstermin och med lite brushes ser hon inte heller ens farlig ut,…bara busig. William ville inte vara med och leka, idag får man vara glad om han vill vara med på bild över huvud taget.

Det är såå skönt att det är fredag. Jag längtar tills imorgon för då ska jag leta upp den där loppisen jag och pappa aldrig hittade. Den ska ligga i en gammal kriminalvårdanstalt och det ska finnas massor. Jag har redan hämtat ut lite cash ;)

Penslar o drama

lyktor

Hm min rubrik skulle lika gärna kunna handla om ”barnen fick tag i ett par penslar och målade hela huset blått!” Men som tur var så är det inte så…nää det är bara jag som tycker det är kul att fixa och trixa i photoshop med alla olika penslar/brushes. Har hittat många fina gratispenslar på nätet. Här ser ni ett par jättefina lyktor med lite ditsatta penslar runt. Lyktorna tillhör våra vänner i Sthlm.

Ikväll har jag och mannen sett klart en film vi påbörjade igår kväll. En 4 timmar lång drama, ja… ni hörde rätt. Köpte den då Keira Knightley är med i den, hon är bra skådespelerska! Men ändå, det var 2 CD med i den filmen och jag orkade inte se klart den igår kväll så vi gjorde det ikväll…men ååå vad sorgligt det blev. Doctor Zivago heter den om nån orkar se, nån som gillar drama t.ex.

Äntligen fredag imorgon!

Iiingenting

Usch det finns iiiingenting roooligt att skriva om. Ska jag berätta hur många journaler jag skrev på jobbet idag eller, amäh hur kul är det liksom? Vi gick upp lite för sent vid halv 7, vi åkte till fritids, jag åkte till jobbet, jag jobbade och skrev, skrev, skreeeev. Luncha, skrev meeera journaler. Sen åkte jag hem och gosa med Sotis. Familjen kom hem…med en kompis och de började bada. Jag lagade mat för jag var vrålhungrig och det fick bli korvstroganoff med ris och så slängde jag ner lite stark korv också för att piffa till det lite. Barnen får väl pilla bort.

Nu sitter jag här proppmätt och funderar på om jag ska åka och handla lite mat, men jag undrar om jag orkar det. Jag får se. Eller så hamnar jag framför bärbara, som nu, och fixar lite med layouten här på bloggen som för övrigt är lite rörig. Men headern blev rätt fin.

Gud vad jag är sugen på chips! Jag kanske ska åka och handla ändå.

Rallycross vadå

Vi skulle på rallycross i Strängnäs. När barnen var små åkte vi ofta på folkrace och de tycker ju det är jätteskoj (mamma me).

-Ska du ha de där skorna!? utbrister mannen när jag tar på mig mina prickiga fina skor.
Jag hugger som en orm för jag trodde att rallycross var liksom på en asfalterad arena med vanliga stolar runt överallt.
-Javaddå?!
-Men hajar du inte att det är som på folkrace att man kanske får stå på en åker nånstans med bilen och gå en bit?..
Äsch! Så jag fick ta på mig mina fula gamla gympadojor som det snart gått hål på i tårna…struntsamma då.

Vi kom iväg lite sent dock och när vi är framme så …fick vi parkera på en åker…och gå en bit, en lång bit för att sen mötas av en stor skylt där det står 200 kr per person! Barn gratis och det var ju bra. Jag hade 100 kr med mig kontant och sonen hade tagit med sig 100 kr, så vi gjorde så att vi lånade av honom och så kunde jag gå in med barnen…mannen fick stå utanför och se snopen ut. Han berättade sen att det var lite pinsamt att stå där utanför stängslet…en pojke med en pappa gick förbi -pappaaaa, varför står han där? -ja, han har säkert inga pengar, säger pappan.

Jag och barnen hade kul ändå, i en timme för sen skulle de klämma in en timmes paus…hrmpf! Så då bestämde vi oss för att fortsätta till Stockholm och hälsa på vänner över en natt. Mannen kunde ju inte stå där hur länge som helst själv heller.

Leta loppisar

Ut i bushen för att leta loppisar, vi hittade idag 4 st och 2 st var öppna…men det fanns även en 5:e som var väldigt svår att hitta. Jag visste väl att vi körde på rätt väg, men ändå såg vi ingen skylt om någon loppis. Den skulle t.o.m ligga i en gammal kriminalvårdsanstalt och finnas massor med prylar och möbler. Får försöka hitta dit en annan dag då. Idag fyndade vi inte så mycket, jag fann 2 st vitmålade ramar för 25 kr styck som jag föll för.

Loppisbröd

Vid frukostbordet i morse pratar vi om att leta upp några loppmarknader. Emma är i färd med att ta bröd att äta och säger:

-det här måste vara ett loppisbröd!, och pekar på den vita lilla prislappen som sitter på brödet.

Det är alltså ett bröd vi köpt i vår lilla kiosk här i området med lite andra priser. Brödet kostade 25 kr, en vanlig Skogaholmslimpa…Men i.a.f så åker vi nog och letar efter loppisar när vi fixat lite hemma först.

pssst, jag vet att det är höst på min blogg nu…var tvungen att byta tema…men det kommer se annorlunda ut snart.

Kallelse till Akademiska

Igår kom kallelsen. I september är det dags för Emmas tredje operation, denna gång en bentransplantation till käkspalten. Med andra ord tas benvävnad från ena höftbensvingen och fyller ut spalten i käken. Men oj vad information jag fick läsa igenom. Det är mycket förberedelser och även mycket att tänka på efteråt. Emma säger inte så mycket om det nu, hon lär nog fråga mer när det börjar närma sig. Med inskrivningsdagen inräknad blir vårdtiden cirka fyra dagar, men först efter cirka 10 – 12 dagar kan hon få komma tillbaka till skolan och får ej vara med på idrott inom 3 veckor efter operationen.

När Emma var liten gjorde jag en sida om hennes operationer så andra som också har barn med lkg-spalt kan få lite information och läsa hur det går till. Läpp och näsa opererades när hon var endast 4 månader och gomspalten när hon var 13 månader. Vill ni kika in så gör ni det här.

Det händer grejer

Äntligen har vi kommit igång med tvättstugan. Mycket tack vare min pappa som kan komma och hjälpa till. Renovera är inte min specialité kan jag säga, hajar inte mycket av sånt där. Det kommer att bli en dörr från tvättstugan in till garaget vilket kommer att underlätta mycket! Nu ska pappa iväg och träffa mannen för att köpa dörrkarmen, dörren hittade vi på blocket. Men det är mycket underarbete kvar än innan vi ens behöver tänka på att välja kakel och allt annat som ska in dit.

Det ska finnas möjligheter att hänga tvätt, mycket mycket förvaringsmöjligheter samt bänkyta där man kan sitta och göra vad man vill och en diskho måste in också. Jag tror jag ska googla lite så jag får lite ideér. Men det blir nog vitt och svart med lite färgklickar. Gärna något fint tyg som döljer alla fula rör.

Edit: Förresten så vet jag fortfarande inte hur jag vill ha det..svart och vitt med färgklickar låter som nåt som alla har…nä det ska vara nånting speciellt…måste googla…jag vet nog vad det är när jag hittar det.

Bumblebee

bumblebee

Check it out! Har jag, eller har jag inte lyckats fånga den roligaste bilden på en humla!? Kolla in denna söta humla bakifrån nergrävd i lavendeln och flashar sin vita ludna rump. Det kryllade av humlor där i morse så jag var ju bara tvungen att fota! Min pappa är här och hälsar på och han sa -det finns väl ingenting där ute som du inte har fotat redan!? Pyttsan! Här dyker det upp tillfällen hela tiden.

Välkomna till majamyra.se!

lukta på blommornaÄntligen har jag med hjälp från vänliga människor, däribland grannen samt mumari.se inräknade, fått igång min blogg på ny adress, majamyra.se såklart! Bloggen som jag påbörjade juli 2007 är kopierad in i min nya och det känns skönt. Alla foton, inlägg, och kommentarer från er är flyttade hit. Det känns väldigt skönt!

Jag kommer att inom en veckas tid från och med idag att avsluta bloggen via blogspot och ni kommer då endast kunna följa mig här på majamyra.se. Så glöm inte bomärka mig nu ;)

Designen är ett tema som jag ska försöka göra till min egen så småningom, just nu är huvudbilden utbytt. Men även bakgrund och annat kommer att få ett annat utseende med tiden.